Basenji

Země původu:
střední Afrika, patronát Velká Británie

Zařazení:
FCI sk. V. - špicové a tzv. primitivní plemena
Standard č. 43      

Historie:
Basenji je velmi staré africké plemeno, které najdete ve výtvarných dílech starých až 4 500 let. Ve své domovině býval loveckým psem orientujícím se čichem i zrakem. Používal se i jako pes hlídací. Dnes se řadí mezi plemena, která chováme proto, abychom měli příjemnou společnost. Basenji má jednu zvláštní a pro řadu chovatelů přitažlivou vlastnost. Neštěká, jeho nepříliš častý hlasitý projev připomíná spíše jódlování než klasický psí štěkot. Je to také plemeno s kočku připomínající povahou. Proto mu majitelé někdy láskyplně přezdívají "kočkopes".

Povaha a chování:
Neštěká, ale není němý. Vydává svůj osobitý zvuk v podobě směsice jakéhosi smíchu a jódlování. Pozoruhodný je svojí čistotností v každém směru. Inteligentní, samostatné, ale oddané a ostražité plemeno. Může být rezervovaný k cizím lidem.

Vzhled:
Lehce stavěné zvíře jemných kostí a aristokratického vzhledu. Dlouhé končetiny v poměru k velikosti těla. Na výrazně klenutém krku se hrdě nese vrásčitá hlava se vztyčenýma ušima. Hluboký hrudník přechází nahoru ve výraznou linii boků. Ocas pevně stočený. Celkový dojem dává obraz psa s dobrými proporcemi a gazelí elegancí.

Průměrný věk:
12 letPéče
Basenji je zcela nenáročný pes. Stačí mu malé množství potravy a o svoji krátkou srst pečuje sám způsobem takřka kočičím. Nemá velké nároky na pohyb, ale rozhodně není plemenem, kterému by vyhovovalo ležení na křesle u televize. Vzhledem ke své lehce uzavřené povaze potřebuje klidnou, tolerantní, ale při tom důslednou výchovu.

Výchova
Nerad se podřizuje přikázům. S výchovou je potřeba začít od šťeňěte. Netoleruje hrubé zacházení při výchově. Pokud jste na basenžíka tvrdý i když zvýšíte hlas, zapře se a je hodně pravděpodobné, že nevykoná příkaz tak jak vy si přejete. Přístup k Basenji není založen na tvrdé výchově, ale na chytrosti a velké dávky pochopení. Basenji nikdy nebudou plnit příkazy na 100%. Jeho silný lovecký pud vyžaduje stálé použití vodítka.